Од италијанске ренесансе до савременог италијанског дизајна

Од италијанске ренесансе до савременог италијанског дизајна назив је изложбе студената Катедре за Унутрашњу архитектуру Филолошко-уметничког факултета која је отворена у уторак 9. априла 2013. године у 18,00 часова у Универзитетској галерији. Ова изложба замишљена је као историјски, културни и уметнички преглед уметности и архитектуре италијанске ренесансе сагледавањем значајних грађевина, стилских карактеристика архитектуре, сликарства, скулптуре и рада истакнутих уметника у значајном историјском периоду у коме су прихваћене и примљене јединствене форме потекле из прошлости, а које су се сматрале константом у стваралаштву тога доба. Скидањем спрега из средњовековног периода, човечанству је коначно омогућено развијање сопственог идентитета и исказивање кроз неки вид стваралаштва и уметничке форме.

Радови представљени на изложби су остварења студената III и IV године Основних студија, Катедре за унутрашњу архитектуру на предметима: Стилска унутрашња архитектура и Основи пројектовања стилског ентеријера (професор: Данијела Димковић, доцент), Основи пројектовања и стандардизације у ентеријеру и Основи пројектовања и типологија намештаја (професор: Катарина Ерор, доцент). Студенти поменуте катедере учествовали су на конкурсу Creative space Serbia 2013, а студент IV године, Стеван Ђуровић је један од петоро изабраних учесника, чиме је добио прилику да своје пројекте (дрвена футрола за паковање постељине под називом „Не Ко“ и подна лампа под називом „Луна“) изложи на сајму у Милану, априла 2013. године.

Исте вечери, у 19,00 часова, студенти и професори Катедре за соло певање извели су дела италијанских композитора. На програму су била дела А. Вивалдија, Ђ. Пучинија, В. Белинија и других.

Концерт Катедре за соло певање

Универзитетска галерија, 9. април 2013. године од 19.00 часова.

Соло певање је добило на важности настанком опере у 17. веку и еволуцијом овог жан­ра до 19. века. У овом периоду соло певање се трансформисало од фалсета, толико популарног у Моцартово доба, до прочишћене технике отвореног гласа или певања из свег гласа.

Програм овог реситала у извођењу студената, сарадника и наставника Соло певања Одсека за музичку уметност Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу обухвата, у ствари, дуг период историје опере од Вивалдија до Пучинија, тако да се може пратити еволуција технике певања и развој италијанске опере од 18. до почетка 20 века.

Програм:
Аntonio Vivaldi: Sposa son disprezzata
Giuseppe Verdi: Il poveretto
Марија Дејановић, сопран (студенткиња III год. у класи доц. мр О. Њега)
Stanislao Gastaldon: Musica proibita
доц. мр Оливер Њего, баритон
Vincenzo Bellini: Per pieta, bell’idol mio
Gaetano Donizetti: Prendi, per me sei libero (арија Адине из опере Љубавни напитак)
Слађана Стошић, сопран (студенткиња III год. у класи доц. мр О. Њега)
Gaetano Donizetti: Bella siccome un angelo ,,Don Pasquale’’
асистент мр Војислав Спасић, тенор
уметничка сарадња: Никола Поповић, гитара