Светосавска академија Универзитета у Крагујевцу

Поводом обележавања Светог Саве - Дана духовности у Републици Србији, 27. јануара 2020. године у Универзитетској галерији у Крагујевцу одржана је Светосавска академија Универзитета у Крагујевцу.

Свети Сава је први пут у Србији обележен као школска слава на Лицеју Књажества Сербског, првој високошколској институцији у модерној Србији, на чијим темељима је настао и Универзитет у Крагујевцу.

Овогодишњој свечаности поводом обележавања Светог Саве, која је одржана у Универзитетској галерији, присуствовали су представници академске заједнице Универзитета у Крагујевцу, представници Града Крагујевца, професори, сарадници и студенти Универзитета у Крагујевцу, као и многобројни гости.

Универзитету у Крагујевцу је припала част да се у претходној години три професора са Универзитета нађу на листи најцитиранијих научника света. Тим поводом, свечану беседу одржао је Михајло Јаковљевић, професор Факултета медицинских наука.

Према одлуци Сената Универзитета у Крагујевцу, Универзитет у Крагујевцу доделио је Светосавску награду за животно дело академику др Милошу Којићу, редовном професору Факултета инжењерских наука у Крагујевцу, у пензији, док је Светосавску награду за изузетна постигнућа Универзитет у Крагујевцу доделио др Маји Анђелковић, ванредном професору Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу.

Светосавску награду за изузетна постигнућа др Маји Анђелковић уручио је ректор Универзитета у Крагујевцу проф. др Ненад Филиповић. Светосавска награда за животно дело академику Милошу Којићу биће уручена накнадно.

Збор спречености да лично присуствује Академији, академик Којић је упутио текст захвалности Универзитету у Крагујевцу, који је прочитан на Светосавској академији.

Присутнима се обратила и награђена др Маја Анђелковић, ванредни професор Филолошко-уметничког факултета.

И ове године уручене су Стипендије најбољим студентима Универзитета у Крагујевцу.

Стипендирано је тринаест најбољих студената Универзитета.

Уговоре о додели стипендија најбољим студентима уручила је проф. др Снежана Соковић, управитељ Фондације за стипендирање најбољих студената Универзитета у Крагујевцу, док je академик Милош Ђуран, управник Центра за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу студентима уручиo књигу Живот, дело време Михајла Петровића Аласа.

Награђени студенти:

Анита Тодоровић, студент IV године основних академских студија, студијски програм Општа агрономија, на Агрономском факултету у Чачку, са оствареном просечном оценом током студија 9,93

Лука Стојановић, студент IV године основних академских студија, студијски програм Пословна економија и менаџмент, модул Маркетинг на Економском факултету у Крагујевцу са оствареном просечном оценом током студија 10,00.

Никола Радовановић, студент IV године основних академских студија, студијски програм Рачунарска техника и софтверско инжењерство на Факултету инжењерских наука у Крагујевцу, са оствареном просечном оценом током студија 9,90.

Драгана Станојевић, студент IV године основних академских студија, студијски програм Грађевинско инжењерство на Факултету за машинство и грађевинарство у Краљеву, са оствареном просечном оценом током студија 9,17.

Жељко Ивошевић, студент VI године интегрисаних академских студија, студијски програм ИАС Медицине на Факултету медицинских наука у Крагујевцу, са оствареном просечном оценом током студија 9,88.

Михаило Кнежевић, студент IV године основних академских студија, студијски програм Електротехничко и рачунарско инжењерство на Факултета техничких наука у Чачку, са оствареном просечном оценом током студија 9,80.

Анђела Миловановић, студент IV године основних академских студија, студијски програм Учитељ на Факултета педагошких наука у Јагодини, са оствареном просечном оценом током студија 9,69.

Саша Туцаковић, студент IV године основних академских студија, студијски програм Право, на Правном факултету у Крагујевцу, са оствареном просечном оценом током студија 9,88.

Катарина Постоловић, студент IV године основних академских студија, студијски програм Хемија на Природно-математичком факултету у Крагујевцу, са оствареном просечном оценом током студија 10,00.

Маријана Мартиновић, студент IV године основних академских студија, студијски програм Учитељ на Педагошком факултету у Ужицу, са оствареном просечном оценом током студија 9,71.

Марко Милошевић, студент IV године основних академских студија, студијски програм Српски језик и књижевност на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу, са оствареном просечном оценом током студија 9,92.

Даница Конатар, студент IV године основних академских студија, студијски програм Извођачке уметности, модул хармоника, на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу, са оствареном просечном оценом током студија 9, 83.

Тамара Алексић, студент IV године основних академских студија, студијски програм Хотелијерство и туризам на Факултету за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи, са оствареном просечном оценом током студија 10,00.

У име награђених студената, присутнима се обратио Лука Стојановић, студент Економског факултета Универзитета у Крагујевцу.

У музичком делу програма наступили су Крагујевачко певачко друштво, под управом хоровође Ђорђа Цатића, као и овогодишњи добитник Стипендије Универзитета у Крагујевцу Саша Туцаковић, студент Правног факултета и Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу.

Универзитетска галерија у Крагујевцу: Светосавска академија Универзитета у Крагујевцу
Светосавска академија Универзитета у Крагујевцу